21. 6. 2012 - PLZEŇ - Nejlepším českým výčepním plzeňského ležáku se stal Ota Haurythun z pražské restaurace U Pinkasů v Praze.
S titulem Pilsner Urquell Master Bartender České republiky získává možnost uvařit si s plzeňským sládkem Václavem Berkou vlastní várku do své provozovny a v říjnu se utkat s nejlepšími výčepními z dalších zemí v mezinárodním finále sedmého ročníku soutěže. Během slavnostního večera byl zároveň Karlu Gottovi udělen titul Čestný znalec plzeňského piva.
Slavný plzeňský rodák Karel Gott, jenž si s oblibou před přídavky na svých koncertech dopřává třetinku chlazené plzně, spolu se starším obchodním sládkem Václavem Berkou poblahopřál novému mistru v čepování a přijal titul Honorary Connoisseur – Čestný znalec. Titul uděluje Plzeňský Prazdroj věrným příznivcům značky Pilsner Urquell, kteří dlouhodobě pomáhají při šíření jejího věhlasu.
„Zvítězit v roce, kdy Pilsner Urquell slaví své 170. výročí, a přijmout blahopřání čestného znalce pana Gotta, to je zvlášť potěšující. Samozřejmě se teď budu připravovat na ostrý souboj se zahraniční konkurencí, ale vyhrát v zemi, kde se plzeňský ležák zrodil, považuju za to nejdůležitější a mám z toho upřímnou radost. Je to už počtvrté za sebou, kdy jsem se dostal do národního finále. Každým rokem jsem se posunul o něco dále a řekl jsem si, že buď letos, nebo nikdy,“ podělil se o bezprostřední pocity mistr výčepní Ota Haurythun.
Osmnáct nejlepších výčepních a barmanů (17 mužů a 1 žena) vzešlo z kvalifikace a přísného výběru odborné poroty. V úvodním testu museli soutěžící prokázat dostatečné teoretické znalosti a důvtip při řešení zadaných úkolů, následně odborná porota inkognito prověřila jejich dovednosti v praxi přímo v restauracích, kde soutěžící působí. Zcela novým prvkem soutěže bylo čepování piva pro tisíce lidí při koncertu skupiny Mandrage na nádvoří plzeňského pivovaru v předvečer finálového klání.
Finalisté se sešli 19. června v plzeňském pivovaru, aby poměřili své dovednosti a znalosti v několika dalších disciplínách. Kromě dokonalé techniky čepování piva Pilsner Urquell na několik způsobů museli soutěžící obstát v náročné prověrce znalostí také z historie a výroby prémiového ležáku. „Porota zároveň velmi přísně posuzuje prezentaci piva, jestli výčepní dokáže přesvědčit o tom, že nabízí pivo s unikátními vlastnostmi, jedinečným postavením
a 170letou historií. To vše by mělo přispět k pivní kultuře a zážitku, s kterým si host tento nápoj vychutnává,“ doplnil kritéria odborné poroty starší obchodní sládek Václav Berka.
Skvělé druhé místo vybojoval Miloš Protiva z kadaňského Švejk Restaurantu a třetí pozici si svým výkonem zasloužil Tomáš Hrnčíř z Lokálu U bílé kuželky v Praze. O své zkušenosti a znalosti se talentovaní výčepní podělí také na letošním Pilsner Festu, kde si budou moci zájemci osvojit něco z umu mistrů výčepních a kde si také ležák Pilsner Urquell díky svému 170. jubileu zaslouží mimořádnou pozornost.
Soutěž Pilsner Urquell Master Bartender je určena všem cílevědomým výčepním, barmankám a barmanům, kteří sdílí nadšení pro své řemeslo a ležák Pilsner Urquell. K úspěchu v soutěži je nezbytná dokonale zvládnutá technika čepování, vzorná péče o pivo, vynikající znalost historie a výroby ležáku Pilsner Urquell a především charizma, se kterým je třeba zákazníka přesvědčit o kvalitách plzeňského ležáku. Světové finále se uskuteční symbolicky v Plzni 5. října, tedy přesně v místě a dni, kde byl Pilsner Urquell před 170 léty poprvé uvařen. Motivací je kromě titulu mistra světa v čepování také odměna 10 000 eur.
Tři nejlepší čeští výčepní 7. ročníku soutěže Pilsner Urquell Master Bartender
1. Ota Haurythun, restaurace U Pinkasů, Praha
2. Miloš Protiva, Švejk Restaurant, Kadaň
3. Tomáš Hrnčíř, restaurace Lokál U bílé kuželky, Praha