Dnes je 4. duben 2025, svátek má Ivana
Úvod Aktuality Z baru do trezoru. Jak se z láhve alkoholu stane hodnotná investice? Vytvořit článek
Z baru do trezoru. Jak se z láhve alkoholu stane hodnotná investice?
Redakce GastroIN - 26. 02. 2025    0 Líbil se vám tento článek?

Investování už dávno není jen pro hrstku nejbohatších. Dnes se o něm mluví všude – v médiích, na sociálních sítích i mezi přáteli. Pro to, abyste investovali, ale nemusíte hned sledovat burzovní trhy nebo kupovat nemovitosti.

Stačí správně vybraná láhev alkoholu. Ano, slyšíte správně – také investování do prémiového alkoholu je skvělým způsobem, jak zhodnotit své peníze. Ale co vlastně dělá z obyčejné lahve lahev se „zlatým hrdlem“?

Leckoho by první napadlo, že investiční lahev musí být ta nejstarší a nejdražší, kterou v obchodě najdete. To ale rozhodně nestačí. Investiční potenciál zaručí jiné faktory. Ve vašem investičním baru totiž chcete mít něco, co v obchodě jen tak neseženete. Spíše než stáří tady roli hraje unikátnost samotného alkoholu, síla značky, designové provedení lahve nebo omezený počet vydaných kusů – zvláště se tak hodí limitované edice.

„Takový dobrý příklad klasické investiční lahve je třeba Glenglassugh Serpentine Coastal Cask Collection. Prémiová whisky, které je jen pár kusů, má za sebou zajímavý příběh – vyrábí se u skotského pobřeží hned u moře a na její kvalitu dohlíží master blenderka, jedna z mála žen v tomto odvětví,“ říká František Holeček Brand Ambasador Brown-Forman.

(Téměř) bez rizika

A jak vlastně investování do alkoholu v praxi funguje? Hodnota pořízené lahve se zvyšuje v čase, stejně jako peníze na spořícím účtu (a možná ještě lépe než na něm). „Krásně to lze vidět například na rumu Diplomático Single Vintage 2000. Na světě je jen 50 000 kusů. Další nebudou, a tak se dá předpokládat, že časem hodnota těchto lahví jen poroste. Pro představu Diplomático Single Vintage ročník 2000, která původně stála 2500 Kč, teď nelze pořídit za méně než 20 000 Kč,“ říká Holeček.

Oproti klasičtějším formám investování máte navíc u alkoholu tu výhodu, že skoro nehrozí propad ceny. Rizika jsou minimální, a tak se ani konzervativnější investoři nemusejí obávat. „Rizika jsou spojená spíše se samotným nákupem než s návratností investice jako takové. Nejlepší je kupovat lahve v Čechách, s českým kolkem a rozhodně takové, které si můžete před koupí prohlédnout. Nákup ze zahraničí má rozhodně víc rizik než potenciálních výhod,“ dodává Holeček.

A na závěr ještě jednoduchá rada odborníka pro začátky investování do alkoholu – dělejte a pijte, co vás baví. Začněte se zajímat o alkohol, který vám chutná a máte ho rádi. Ale než se do

investování pustíte, dejte si pozor na největší riziko – abyste nevypili lahev dřív, než se se stihne zhodnotit. Otevřením totiž lahev svou hodnotu samozřejmě ztrácí.



TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Redakce GastroIN - před 6 hodinami
Festival kávy Two Coffee Champs 2025 se poprvé uskuteční v bratislavských industriálních prostorách Refinery Gallery, a to ve dnec...
Redakce GastroIN - 03. 04. 2025
Přes dvacet pivovarů v Plzeňském kraji se letos zapojí do historicky první Noci pivovarů, která proběhne 25. dubna v Plzeňském kra...
Redakce GastroIN - 02. 04. 2025
Milovníci sladkého mají o víkendu dostaveníčko v Liberci. V tamním obchodním centru Nisa se koná oblíbený Čokoládový festival. Kro...