2. 11. 2011 - Unikátní projekt Cesta pivních znalců, který pivní veřejnosti představuje speciální produkci menších a středních regionálních pivovarů Čech a Moravy, vstupuje do druhého ročníku. O tom, že program se hospodským zamlouvá, svědčí stále rostoucí počet zapojených provozoven, který letos v říjnu překročil hranici čtyř set a ve Zlínském kraji se vyšplhal na 47.
Pivní znalci se i ve druhém ročníku pivního putování po českých a moravských pivovarech mohou těšit na bohatou a pestrou přehlídku chutí i vůní. Budou na ně čekat piva kvasnicová, pšeničná, ochucená i pivní speciály, a to nejen piva světlá, ale také tmavá či polotmavá, celkem devatenáct výrobků ze standardního sortimentu a pět „super speciálů“ vyráběných pouze jedenkrát do roka ke speciálním příležitostem. Všechny jsou připravovány z kvalitních surovin místními sládky, kteří do nich vložili kus svého umu.
Z produkce Pivovaru Janáček budou moci pivní labužníci napříč republikou ještě letos v listopadu ochutnat v příštím roce pak ještě další dvě piva – v srpnu kvasnicový ležák vídeňského typu Kounic a v říjnu kvasnicový ležák Patriot.
Ve Zlínském kraji je v současné chvíli do programu zapojeno již 47 hospod a restaurací, v celé republice jich pak je dokonce 417, což je zatím nejvíce v historii Cesty pivních znalců. Všechny budou tento pátek 4. listopadu čepovat nový Borůvkový ležák, který připravili sládci pivovaru ve Vysokém Chlumci, malé středočeské vesnici nedaleko Sedlčan.
Hospodští, kteří se do Cesty pivních znalců zapojili, si program nemohou vynachválit. „Chtěl jsem čepovat piva z menších pivovarů, abych se odlišil od konkurence, ve většině případů byl ale problém s distribucí. S pivovary K Brewery tento problém nemám, navíc díky Cestě pivních znalců čepujeme každou chvíli jiné pivo. Zákazníci si na to již zvykli a těší se, co bude nového,“ řekl – Radomír Svoboda majitel restaurací U Talafy a SPORTBARu U Zemánků ve Slavičíně.
Cesta pivních znalců vychází z konceptu tzv. labužnické pípy, ze které hospodští v předem daných termínech (zhruba každý druhý víkend) čepují pokaždé jinou pivní specialitu vyrobenou v pivovarech v Uherském Brodě, Černé Hoře, Jihlavě, Protivíně, Klášteře Hradišti nad Jizerou, Hlinsku v Čechách nebo Vysokém Chlumci. „Cílem tohoto programu je ukázat milovníkům piva, že vrcholem pivního světa není jen ta jejich »desítka«, »jedenáctka« nebo »dvanáctka«, ale že v Čechách a na Moravě existují desítky menších výrobců velmi kvalitního piva, jejichž sortiment je daleko širší než klasika v podobě výčepních piv a ležáků,“ uvedl Tibor Nechala, obchodní ředitel Pivovaru Janáček.
Další informace o Cestě pivních znalců včetně popisu jednotlivých piv, termínů jejich čepování a seznamu zapojených provozoven všichni zájemci naleznou na www.cestapivnichznalcu.cz.