Rok 2024 je všechny vinaře a jejich příznivce rokem velkého výročí. Právě na letošek totiž připadá 100. výročí narození jedné z největších osobností oboru – profesora Viléma Krause, kterého vinaři dodnes následují v oblasti šlechtění révy, prací ve vinohradu i vinařské historie a vzpomínají na něj jako na inspirativního učitele, mentora a inovátora.
Vinaři se proto rozhodli uctít jeho památku ve velkém. 16. září bude na počest profesora Krause odhaleno v prostorách Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Lednici sochařské dílo, jež vytvořila ceněná umělkyně Paulina Skavová.
„Síla našeho oboru a jeho historie stojí mimo jiné na lidech, kteří ho léta budovali. Dalo by se říct, že profesor Kraus je jeho novodobou páteří – vyšlechtil nové odrůdy odolné chorobám révy, přišel s takzvaným srdcovým řezem, kterým zefektivnil hospodaření ve vinohradu, a léta se staral o vzdělávání vinařů nejen prostřednictvím spolku Moravín. Takoví lidé náš obor posunují, máme si je připomínat a aspoň trochu je následovat,“ vysvětlil Martin Chlad, prezident Svazu vinařů, hlavní důvod vzniku sochy.
Šlechtitel, mentor, nositel efektivity do vinohradu
Nápad na její zrození se zrodil v hlavách reprezentantů svazu a pedagogů oboru Vinohradnictví a vinařství, který se v Lednici učí. Profesor Kraus tady přednášel mezi lety 1964 a 1991 a právě v té době se stal předním odborníkem v oblasti šlechtění révy, vinohradnictví i historie celého oboru. Jeho výzkum a šlechtitelské programy dělané přímo ve vinici vedly k vyšlechtění několika nových odrůd, včetně těch s názvem Neronet a Rubinet. Dnes už se běžně pěstují a vinaři si jich cení právě pro jejich odolnost vůči chorobám. Jiný přínos měl Krausův srdcový řez révy, které je pro pěstování vhodnější než předchozí postupy a vinaři ho široce uplatňovali, protože jim umožnil větší efektivitu práce.
Díky četným kontaktům působil profesor Kraus jako spojka mezi tuzemským a zahraničním vinařstvím a staral se o přednášky zahraničních odborníků i v době, kdy to nebylo samozřejmostí. Aktivní zůstal i po odchodu do důchodu – spolupracoval na tvorbě novely vinařského zákona, zabýval se propagací českého a moravského vína a kulturou jeho
konzumace. Byl odborným garantem Vinařské akademie Valtice a přednášel v kurzech určených somelierům i veřejnosti.
Sochařka Skavová využila vzpomínky rodiny i pamětníků
Jeho socha tvořená soklem a zpodobněním profesora Krause v téměř lidské velikosti bude stát na klidném místě areálu školy pod platanem. „Naším cílem bylo umožnit vzdát hold této velké osobnosti, ale zároveň vytvořit místo pro setkávání a rozjímání,“ přiblížila Paulina Skavová, která bronzovou sochu vytvořila. Vycházela přitom z rozhovorů a konzultací s rodinou Viléma Krause i materiálů, které na něj odkazují, a vzpomínek pamětníků. „Vyplynulo z toho mimo jiné to, jak moc byla pro profesora Krause charakteristická gestikulace rukou i jeho krásný, výrazný přátelský obličej, na který lidé vzpomínají. Oboje se
proto do výsledku silně propisuje,“ líčí Skavová.