Dnes je 26. listopad 2024, svátek má Artur
Úvod Aktuality My tři králové jdeme k vám, konec Vánoc neseme vám! Vytvořit článek
My tři králové jdeme k vám, konec Vánoc neseme vám!
Redakce GastroIN - 05. 01. 2012    0 Líbil se vám tento článek?

5. 1. 2012 - Svátek Tří králů je už léta spojen s definitivním ukončením dvanáctidenního vánočního období. Šestého ledna řada rodin odstrojuje vánoční stromeček, dojídají se poslední vánoční dobroty a domy obchází trojice králů, kteří zanechávají na dveřích již tradiční zkratku K+M+B. Víte však, co ona tři písmena znamenají a zda je i tento den spojen s typickým pokrmem?

My tři králové jdeme k vám… kdo by neznal tu milou koledu, která je navždy spojena s malými či většími koledníky, kteří šestého ledna obcházejí domy a společně jim žehnají. Pojďme se podívat krátce do historie šestého lednového dne, kterému moderní doba plná shonu už tolik nepřeje… Tři králové - kdo vlastně byli tito tři muži, kteří čerstvě narozenému Ježíškovi darovali zlato, kadidlo a myrhu? Byli to opravdu králové? Jaký smysl měly ty tři dary a proč byl jeden muž černé pleti, druhý byl mladík a třetí stařec? Přihlížejí k tomuto dni v některých zemích jinak? Budu se snažit vám dát na každou z otázek dostačující odpověď…


Podle dávné legendy přišli tři mudrci, resp. mágové (i když dosud není zcela jasné, zda byli tři nebo čtyři, jejich počet se usuzuje na základě počtu darů či kontinentů) z daleké Arábie. Nejspíš to byli hvězdopravci, kteří rozuměli hvězdám a velmi dobře znali jejich pohyby. Proto se vydali společně za tajemnou hvězdou, která zvěstovala Narození Páně. Svátek Tří králů tak vzpomíná chvíli, kdy se Ježíš v Betlémě zjevuje nejen izraelskému národu, ale všem lidem. Dlouhou dobu byla tato trojice mužů považována za mudrce, o králích se hovoří teprve až v 6. století. Pochybnosti dlouhou dobu panovaly i v jejich počtu, o tom, že králové byli tři (v západní církvi jejich počet kolísal mezi dvěma až čtyřmi, ve východní církvi se přikláněli až k počtu 12), se lidstvo dozvídá ve 3. století. Dokonce až v 7. století byla trojice pojmenována již notoricky známými jmény Kašpar, Melichar a Baltazar a mohou za to nejspíš prostí lidé, kteří si o legendě Tří králů hojně vyprávěli.

O tom, že trojice přinesla malému Ježískovi vzácné dary, se vědělo dlouho, ale teprve až ve středověku byl každé postavě krále přiřazen konkrétní dar. Zlato, kadidlo a myrha zastupují v té době známá skupenství – pevné, plynné a tekuté… Myrhu přináší král s temnou tváří (viz níže), neboť touto mastí se potíralo tělo před uložením do hrobu.

Jednotliví králové pak podle mnoha různých výkladů představují všechna období lidského života – mládí, zralost a stáří. Zajímavé, co říkáte? Ptáte se, co ten černý vzadu, který na všechny vystrkoval bradu? Nebyl to ani král černé pleti, ani nebyl opálen od slunce, jak se zpívá v koledě. Skutečnost (i když kdo ví, kde je pravda) je naprosto odlišná, ale také mnohem závažnější. Odborná literatura označuje tohoto krále jako zralého muže, v jehož tváři se zračí stín smrti, který leží nad minulostí. Králem přítomnosti je naopak stařec, který velmi brzy odejde do minulosti a nejmladší král je králem budoucnosti. Věčnost je potom v rukou malého Ježíška…

Kolikrát jste na dveřích domů viděli onen známý nápis K+M+B doplněný letopočtem? Věřím, že stejně jako já mnohokrát a určitě jste si říkali – taky tady zanechali svou stopu Tři králové, Kašpar, Melichar a Baltazar. Částečně máte pravdu, ano, Tři králové tento dům navštívili a posvěcenou bílou křídou zanechali vzkaz, na druhou stranu však iniciály a plus nemají s počátečními písmeny jmen králů nic společného. Hned si vysvětlíme, proč.

Tři litery jsou zkratkou požehnání, které znamená „Pán žehnej tomuto domu“, latinsky „Christos mansionem benedicat“ – tedy C, M a B (tak se uvádí ve střední Evropě, v Čechách se C přepisuje na K). Ona domnělá plus jsou tři křížky, které symbolizují Nejsvětější Trojici, tj. Otce, Syna a Ducha Svatého. Za třetí křížek se píše letopočet, tedy celý rok, kdy je stavení či dům pod ochranou největší.

Koleda:
My Tři králové jdeme k Vám, štěstí zdraví přejeme Vám.
Štěstí, zdraví, dlouhá léta, my jsme k vám přišli z daleka.
Daleko-li cesta Vaše? Do Betléma mysl naše.
Copak ty tam černej vzadu, vystrkuješ na nás bradu?
Aj, já nejsem černej, jsem jen od slunce opálenej.
Slunce je toho příčina, že je má tvář opálena.
Kdybys na slunce nechodil, nebyl by ses tak opálil.
Slunce je drahé kamení a to od Kristova narození.

V českých zemích je den tříkrálový běžným pracovním dnem, který vrcholí právě odstrojením vánočního stromečku a definitivním ukončením období Vánoc. Ve Španělsku je však tento den oblíbeným svátkem. Děti dostávají drobné dárečky, o které si napsali nebo zavolali králům právě ještě před Vánoci. V mnoha městech chodí Tři králové ulicemi a rozdávají dětem drobné sladkosti a pozornosti. Běžná jsou i společná setkání rodin, u kterých se podává bohatě prostřená tabule a také jedno zvláštní a velmi oblíbené cukroví – tříkrálové koláčky! Ty jsou bohatě zdobené ovocem a ořechy a uvnitř je často skryto malé překvapení. Následující den, 7. ledna, se život vrací do starých kolejí – děti míří do škol a pracující do zaměstnání.

--------------------------------------------------------------------------------

Foto: Pixmac.cz, Wikipedie
Text: www.vseovareni.cz



TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Redakce GastroIN - před 18 hodinami
Tak jako k dobrému vínu patří sýry, tak k rumu patří čokoláda. Kvalitní a dobře vybraná čokoláda pozvedne chuť rumu na novou úrove...
Redakce GastroIN - 25. 11. 2024
Advent ve Znojmě znovu po roce nabídne sváteční atmosféru, nasvícené uličky, provoněné trhy, kulturní program, zimní kino, tradičn...
Redakce GastroIN - 22. 11. 2024
Umíchat koktejl z Martini, rumu či vodky není pro barmany žádný problém. To studenti středních gastronomických škol mají soutěž, k...
Reklama   •   Koupit reklamu