
Zastupitelé Městské části Prahy 1 dne minulý týden schválili návrh, aby městská část jednala s Ministerstvem pro místní rozvoj a s poslanci o navýšení poplatku za pobyt ze současných 50 korun na noc a osobu na 200 korun. Asociace hotelů a restaurací s tímto nesouhlasí.
Přitom není zcela jasné, jak se k této částce dopracovali a ani není k dispozici studie, jak by se toto navýšení promítlo do vývoje cestovního ruchu v České republice i samotného hlavního města. Asociace hotelů a restaurací (AHR ČR) s návrhem nesouhlasí a upozorňuje, že se netýká pouze Prahy, ale celé České republiky.
Přestože se jedná o změnu maximální hranice poplatku, toto opatření by zásadním způsobem prodražilo konečnou cenu za pobyt domácím i zahraničním turistům pravděpodobně i v jiných regionech. Tento návrh přichází v době, kdy stále není město schopno řádně kontrolovat a vybírat poplatky například z bytů v centru Prahy, kde je poskytována ubytovací služba turistům. Navíc přichází bez řádné diskuse s představiteli obcí a měst, stejně jako profesními organizacemi a destinačními společnostmi, které se podporou cestovního ruchu a zajištění služeb zabývají. Návrh zcela postrádá dopadovou studii na cestovní ruch v České republice jako celek.
Magistrát Hl. m. Prahy se přitom již v době propadu cestovního ruchu v roce 2020 zavázal v memorandu, že alespoň část prostředků, limitovanou jednou třetinou z celkové částky, maximálně však 130 mil. Kč bude investovat zpět do cestovního ruchu. Tento slib byl porušen již v minulém roce a nejinak tomu je i v roce letošním.
Asociace hotelů a restaurací České republiky zastává názor, že problematika místních poplatků se nemůže řešit pouze na základě přání jedné městské části nebo jen samotného hlavního města, ale měla by jí předcházet řádná diskuse v rámci celé republiky. Problematika zákona o místních poplatcích by měla být řešena s Ministerstvem financí, jako gesčním resortem, projít řádným připomínkovým řízením a být podložena dopadovou studií, jako jiné vládní návrhy legislativních změn.
Václav Stárek, prezident AHR ČR k tomu uvedl: „Skokový nárůst poplatků o 300 % je zcela mimo realitu možnosti hlavně domácích turistů, ale i některých zahraničních. Je to pouze krok k dalšímu omezování cestovního ruchu, na kterém je Praha značně závislá. Motivací je vidina vyšších příjmů pro město bez snahy, jakkoliv podpořit rozvoj cestovního ruchu. Dopadem pak bude snížení konkurenceschopnosti Prahy a ostatních regionů, což může mít přesně opačný efekt na konečný výběr poplatku. Zcela zásadní je však to, že by měla být případná novela zákona projednána obvyklým způsobem s připomínkovým řízením a dopadovou analýzou v rámci celé republiky.“


