Dnes je 4. duben 2025, svátek má Ivana
Úvod Aktuality HoReCa sektor čekají změny, jednoporcová balení brzy skončí Vytvořit článek
HoReCa sektor čekají změny, jednoporcová balení brzy skončí
Redakce GastroIN - 20. 02. 2025    0 Líbil se vám tento článek?

Evropská unie schválila nařízení o obalech a obalovém odpadu PPWR (Packaging and Packaging Waste Regulation), které má ambiciózní cíl – snížit objem obalového odpadu, harmonizovat pravidla pro obaly v celé EU a podpořit oběhové hospodářství.

Nové předpisy znamenají zásadní změny pro výrobce, obchodníky, hotely i restaurace. Od roku 2030 budou zakázané jednorázové plastové obaly na čerstvé ovoce a zeleninu, jednoporcová balení smetany do kávy, kečupu či hořčice a miniaturní hotelové toaletní potřeby.

S účinností nového nařízení se již nebudou moci v sektoru HoReCa používat jednoporcová balení pro máslo, pomazánky, marmelády, smetanu do kávy, dresinky, kečupy a další podobné výrobky. Nejde jen o kosmetiku, ale především o obaly na potraviny, kde je kladený důraz na udržitelnost a ochranu životního prostředí.

Léčebny dlouhodobé péče mají výjimku

„Tato změna je součástí širší strategie udržitelnosti, která má za cíl snížit produkci odpadu. Restaurace a hotely budou muset hledat nové způsoby servírování těchto potravin – například ve větších opakovaně použitelných nádobách. Nařízení se ale nevztahuje plošně na všechny – v některých zařízeních, jako jsou nemocnice a léčebny dlouhodobé péče, mohou jednoporcová balení zůstat,“ vysvětluje Iva Werbynská, ředitelka Obalového institutu Syba. Hotely, wellness centra a další provozovny v rámci HoReCa sektoru se však do výjimek neřadí a budou muset přejít na alternativní řešení.

Dopady na výrobce a gastronomii

Nařízení PPWR tedy znamená revoluci jak v balení potravin, tak i kosmetiky. Hotely se budou muset rozloučit s miniaturními šampony a sprchovými gely a přejít na větší plnitelná balení. Restaurace a kavárny už nebudou moci automaticky nabízet jednoporcová balení smetany, kečupu či hořčice – řešením můžou být právě větší sdílené nádoby nebo jiné udržitelné alternativy. Také označování obalů by se mělo sjednotit napříč celou Evropskou unií, aby bylo spotřebitelům jasné, kam který obal patří, a aby se zabránilo různorodému značení, jaké je dnes například ve Francii a Itálii.

PPWR je výzvou i příležitostí

„Tyto změny představují výzvu, ale také příležitost pro inovace v celé šíři oborů. My všichni se musíme připravit na úpravy v používaných materiálech a zároveň efektivně komunikovat se svými zákazníky. Je klíčové, aby vaši zákazníci chápali důvody těchto změn, a jak přispívají k udržitelnosti. Doporučujeme proto hledat alternativní řešení obalů a informovat své hosty o přínosech těchto kroků pro životní prostředí,“ uzavírá Iva Werbynská. Více informací najdete na www.syba.cz.



TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Redakce GastroIN - před 6 hodinami
Festival kávy Two Coffee Champs 2025 se poprvé uskuteční v bratislavských industriálních prostorách Refinery Gallery, a to ve dnec...
Redakce GastroIN - 03. 04. 2025
Přes dvacet pivovarů v Plzeňském kraji se letos zapojí do historicky první Noci pivovarů, která proběhne 25. dubna v Plzeňském kra...
Redakce GastroIN - 02. 04. 2025
Milovníci sladkého mají o víkendu dostaveníčko v Liberci. V tamním obchodním centru Nisa se koná oblíbený Čokoládový festival. Kro...