Ačkoliv potraviny patří mezi nejčastěji nakupované zboží, reklamovány jsou jen zřídka. Důvody jsou zřejmé – jde o relativně drobné částky, ztracená účtenka znamená obtíže při prokazování nákupu nebo si spotřebitelé vyhodnotí, že plesnivá pomazánka nestojí za to, aby jeli zpět do obchodu a hádali se s pokladní. Spotřebitelé by však na reklamaci potravin neměli rezignovat, byť se pravidla, která znají například při reklamaci elektroniky, poněkud liší.
Kdy potraviny reklamovat?
U potravin můžete reklamovat vady, které se projeví do konce data použitelnosti či minimální trvanlivosti. Údaj na potravinách o minimální trvanlivosti či datu použitelnosti (neboli spotřeby) totiž označuje datum, do kterého si potravina uchovává své specifické vlastnosti a je bezpečná ke konzumaci. Pokud si tedy přinesete domů marmeládu, u které ještě neuplynula minimální doba trvanlivosti a naleznete po otevření plíseň, jedná se pochopitelně o vadu a marmeládu můžete reklamovat.
Reklamovat však můžete také to, že se reálné složení výrobku neshoduje s tím, co je deklarováno na obale. „Důvodem pro reklamaci je dále situace, při které naleznete v potravině nevítaného osminohého návštěvníka či jiný důkaz o nežádoucí přítomnosti exemplářů fauny, případně flory,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.
Reklamujte co nejdříve
S reklamací potravin rozhodně neotálejte a výrobek reklamujte co nejdříve. V opačném případě dáváte prodejci prostor, aby se pokoušel argumentovat tím, že jste potravinu například špatně skladovali. Po zjištění vady je tak vhodné vrátit se do prodejny ihned a uplatnit práva z vadného plnění. Prodejce po vás může chtít, abyste mu prokázali, že jste potravinu nakoupili právě u něho. „Vhodné je tak přinést si s sebou k reklamaci také účtenku,“ vysvětluje Eduarda Hekšová. Prokázat nákup lze ale také výpisem z účtu o karetní transakci nebo prohlášením svědka, avšak v případě velkého nákupu se spoustou položek počítejte s tím, že prokazování nemusí být snadné.
V rámci reklamace můžete požadovat výměnu za jiný bezvadný kus, tedy například výměnu za jinou sklenici marmelády. V úvahu přichází také odstoupení od smlouvy a vrácení peněz, což můžete požadovat, především není-li výměna za jinou bezvadnou potravinu možná.
Minimální trvanlivost nebo doba použitelnosti
Na potravinách musí být uvedeno buď datum použitelnosti, nebo datum minimální trvanlivosti. Existuje však několik výjimek, u kterých datum nenajdete, například balené čerstvé ovoce a zelenina, cukr nebo alkoholické nápoje. Datem použitelnosti jsou označovány potraviny podléhající rychlé zkáze, tedy např. balené čerstvé maso nebo výrobky z chladicích pultů. Poznáte je podle slovního výrazu „Spotřebujte do …“. Potraviny, u nichž uplynula doba použitelnosti, nelze dále prodávat, protože se již nepovažují za bezpečné. Pokud jste si v obchodě koupili potravinu, u které již v době nákupu uplynula doba použitelnosti, můžete zboží reklamovat a požadovat výměnu za jinou potravinu nebo rovnou vrácení peněz.
Datem minimální trvanlivosti bývají označeny naopak ty potraviny, které nepodléhají rychlé zkáze. Potraviny, u nichž minimální trvanlivost již uplynula, prodávat lze, avšak musí být splněno několik podmínek. Prošlé potraviny, tedy potraviny po uplynutí minimální doby trvanlivosti, mohou být prodávány, pokud jsou umístěny odděleně od ostatních, označeny jako prošlé a jsou stále bezpečné pro spotřebitele. V případě, že jste si koupili prošlou potravinu a prodejce nesplnil výše uvedené podmínky, můžete zboží taktéž reklamovat. „Při nedodržení těchto informačních povinností lze navíc podat podnět příslušnému dozorovému orgánu, kterým je Státní zemědělská a potravinářská inspekce,“ uzavírá Eduarda Hekšová z dTestu.
Pokud máte otázky k tomuto tématu, můžete se obrátit na bezplatnou spotřebitelskou poradnu dTestu, a to elektronicky na www.dtest.cz/spotrebitelska-poradna nebo telefonicky na číslo 299 149 009. Pokud vás zajímá kvalita potravin, sledujte také pravidelné testy jídla a pití, které jsou k dispozici na webových stránkách spotřebitelské organizace dTest.